انجمن علمی - فرهنگی میکروبیولوژی

5-سلسله سمیناررها و کارگاههای علوم و فناوری میکروبی

پنجشنبه 28 آبان 1394 11:35 ب.ظ

نویسنده : پرستو رضاییدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 28 آبان 1394 11:42 ب.ظ

4- جلسه معارفه

یکشنبه 24 آبان 1394 09:54 ق.ظ

نویسنده : پرستو رضاییدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 24 آبان 1394 10:01 ق.ظ

3-خون مصنوعی

دوشنبه 18 آبان 1394 07:33 ب.ظ

نویسنده : پرستو رضایی

خون مصنوعی روی انسان آزمایش می شود.

دانشمندان اسکاتلندی به دنبال انجام نخستین آزمایش های خون مصنوعی روی انسان هستند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) محققان مرکز پزشکی احیا در ادینبورگ گواهی تولیدخون از سلول های بنیادی را صادر کردند. سپس این خون روی انسان آزمایش می شود. این امر موجب رویارویی باکمبود ها و توقف انتقال عفونت ها از خون اهدا کنندگان می شود. ازمایش های روی انسان، در صورت تایید، نخستین مرحله ی تثبیت درمان های بالینی در مقیاس بزرگ است

 منبع: moderngenetic.ir

 

 

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 19 آبان 1394 01:33 ب.ظ

2-راه اندازی فرمانتور های 5 و 20 لیتری در آزمایشگاه میکروبیولوژی صنعتی دانشکده علوم زیستی

یکشنبه 10 آبان 1394 10:22 ب.ظ

نویسنده : پرستو رضایی

فرمانتورهای 5  و 20 لیتری ساخت شرکت "رایمند زیست فن آور"  که در نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران سال 1994 خریداری گردیده بود در روز شنبه 94/8/9 توسط کارشناسان شرکت نام برده و با حضور مدیر گروه بیوتکنولوژی "جناب آقای دکتر جمشید فولادی" ، دانشجویان دکتری و ارشد بیوتکنولوژی و میکروبیولوژی در آزمایشگاه میکروبیولوژی صنعتی راه اندازی گردید.

 فرمانتور دستگاهی جهت کشت و بهینه سازی رشد باکتری و قارچ برای تولید فراورده های زیستی همچون آنزیم ها، آنتی بیوتیک ها، اسید های آمینه، فراورده ­های نوترکیب و... می باشد. ورود به مقیاس صنعتی نیازمند مطالعات و تولید در مقیاس آزمایشگاهی است که به وسیله فرمانتورهای با حجم ذکر شده در آزمایشگاه­های دانشگاهی امکان پذیر است. این فرمانتورها قابلیت کشت به صورت Batch و Fed-Batch انواع فراورده های میکروبی دارند.

در همین راستا آزمایشگاه میکروبیولوژی صنعتی آماده­ی همکاری و ارائه خدمات در این زمینه جهت ارتباط هرچه بیشتر با صنعت و صنعت داران را دارد.امید است، این امر گامی برای ارتباط بیشتر دانشگاه­ها با صنعت و پیشرفت روز افزون کشور عزیزمان باشد.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 10 آبان 1394 10:35 ب.ظ

1-کاربرد نانوذرات طلا در تشخیص سویه های باکتریایی بتالاکتاماز مثبت

چهارشنبه 6 آبان 1394 03:26 ب.ظ

نویسنده : پرستو رضایی
ﺍﺯ ﺧﺼﻮﺻﻴﺎﺕ ﻧﻮﺭﻱ ﻭ ﺩﻣﺎﻳﻲ نشانگرﻫﺎﻱ ﻧﺎﻧﻮﺫﺭﺍﺕ ﻃﻼﻱ ﺟﺪﺍ ﺍﺯﻫﻢ ﻭ ﻣﺠﺘﻤﻊ، ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻳﮏ ﺭﻭﺵ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ. نانوذرات طلا به علت وجود خاصیت رزونانس پلاسمون سطحی و موضعی نانوذرات وقتی ازهم جدا باشند،رنگ قرمز و هنگامی که متصل باقی بمانند،رنگ بنفش ایجاد می کنند (شکل 1).

شکل1:جذب نوری نانوذرات طلا

هسته Cephem حاوی یک حلقه بتالاکتام است که در صورت شکسته شدن،به طور خودبه خودیگروه عاملی در 3این هسته شکسته می شود.با استفاده از یک لینکر دو هسته Cephemدر دو طرف ان تعبیه نموده و این لینکر قابلیت اتصال به نانوذره طلا را دارد که رنگ قرمز را به علت جدا بودن نانوذرات طلا ایجاد می کند (شکل2).

شکل2:تشکیل لینکر(با دو حلقهCephem) که به به نانوذرات طلا متصل شده اند.

هنگاهی که بتالاکتاماز حضور داشته باشد حلقه های بتا لاکتام شکسه و به طور خود به خودی سر 3آنها نیز شکسته می شود و نانوذره طلا با لینکری که در دو طرف دارای گروه عاملی SHاست  باقی می مانند.این گروه عاملی تمایل بالا برای اتصال به نانوذرات طلا را دارد.پس نانوذرات کنار هم قرار گرفته و رنگ بنفش ایجاد می کنند (شکل 3).پس بدین صورت اگر سویه ها دارا آنزیم بتالاکتاماز باشند،رنگ بنفش و در غیر اینصورت قرمز دیده می شوند. تغییررنگ کاملا مشخص و دیدنی است و نیاز به هیچ وسیله یا دستگاه برای سنجش نمی باشد.شکل3:تغییرات رنگی نانوذرات طلا در حضور آنزیم بتالاکتامازدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 آبان 1394 07:47 ب.ظمارا در گوگل محبوب کنید
خرید و فروش بازار تبلیغات و نیازمندی های اینترنتی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات