انجمن علمی - فرهنگی میکروبیولوژی

1-کاربرد نانوذرات طلا در تشخیص سویه های باکتریایی بتالاکتاماز مثبت

چهارشنبه 6 آبان 1394 04:26 ب.ظ

نویسنده : پرستو رضایی
ﺍﺯ ﺧﺼﻮﺻﻴﺎﺕ ﻧﻮﺭﻱ ﻭ ﺩﻣﺎﻳﻲ نشانگرﻫﺎﻱ ﻧﺎﻧﻮﺫﺭﺍﺕ ﻃﻼﻱ ﺟﺪﺍ ﺍﺯﻫﻢ ﻭ ﻣﺠﺘﻤﻊ، ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻳﮏ ﺭﻭﺵ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻲ ﮔﺮﺩﺩ. نانوذرات طلا به علت وجود خاصیت رزونانس پلاسمون سطحی و موضعی نانوذرات وقتی ازهم جدا باشند،رنگ قرمز و هنگامی که متصل باقی بمانند،رنگ بنفش ایجاد می کنند (شکل 1).

شکل1:جذب نوری نانوذرات طلا

هسته Cephem حاوی یک حلقه بتالاکتام است که در صورت شکسته شدن،به طور خودبه خودیگروه عاملی در 3این هسته شکسته می شود.با استفاده از یک لینکر دو هسته Cephemدر دو طرف ان تعبیه نموده و این لینکر قابلیت اتصال به نانوذره طلا را دارد که رنگ قرمز را به علت جدا بودن نانوذرات طلا ایجاد می کند (شکل2).

شکل2:تشکیل لینکر(با دو حلقهCephem) که به به نانوذرات طلا متصل شده اند.

هنگاهی که بتالاکتاماز حضور داشته باشد حلقه های بتا لاکتام شکسه و به طور خود به خودی سر 3آنها نیز شکسته می شود و نانوذره طلا با لینکری که در دو طرف دارای گروه عاملی SHاست  باقی می مانند.این گروه عاملی تمایل بالا برای اتصال به نانوذرات طلا را دارد.پس نانوذرات کنار هم قرار گرفته و رنگ بنفش ایجاد می کنند (شکل 3).پس بدین صورت اگر سویه ها دارا آنزیم بتالاکتاماز باشند،رنگ بنفش و در غیر اینصورت قرمز دیده می شوند. تغییررنگ کاملا مشخص و دیدنی است و نیاز به هیچ وسیله یا دستگاه برای سنجش نمی باشد.شکل3:تغییرات رنگی نانوذرات طلا در حضور آنزیم بتالاکتامازدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 آبان 1394 08:47 ب.ظمارا در گوگل محبوب کنید
خرید و فروش بازار تبلیغات و نیازمندی های اینترنتی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic